Aktualni projektiNekategorizirano

Stopimo skupaj

(Stopimo skupaj)

 

Status: v izvajanju

Trajanje projekta: junij 2023 – december 2024

Nosilec projekta: LAS Srce Slovenije

Partnerji projekta: /

Skupna vrednost projekta z DDV: 19.568,85 EUR, brez DDV: 16.040,04 EUR, od tega vrednost sofinanciranja EKSRP 10.426,05 EUR

 

Opis projekta:

Projekt STOPIMO SKUPAJ predstavlja socialno inovacijo vzpostavljanja aktivne lokalne skupnosti na območju LAS Srce Slovenije, ki prevzame ob razvojnem mentorstvu soustvarjanje lokalnega razvoja v svoje roke, na temelju vzpostavljene socialne platforme povezanih in sodelujočih lokalnih deležnikov. Z vzpostavljanjem platforme povezovanja in sodelovanja lokalnih akterjev se krepi boljše poznavanje in razumevanje delovanja posameznih akterjev in tudi zaupanje, ki je ključnega pomena za dolgotrajnejše sodelovanje in delovanje za dobrobit skupnosti  (’community building’).

Osnovni cilj projekta je vzpostavitev 4 lokalnih partnerstev, ki so sposobna na vodenih oz. moderiranih (facilitiranih) srečanjih s strani profesionalnega moderatorja definirati skupne razvojne potrebe in jih oblikovati v projektne ideje. Namen srečanj bo vzpostavljanje skupnosti lokalnih deležnikov, ki bodo s pomočjo projekta opolnomočeni do te mere, da bodo delovali kot lokalni akterji in katalizatorji razvoja, po meri skupnostnih potreb in priložnosti (’community building’). V procesu razvoja aktivne skupnosti lokalnih deležnikov se bo vzpostavljalo mreženje, medsebojno spoznavanje lokalnih deležnikov, krepilo se bo medsebojno razumevanje ter s tem zaupanje, kar je temelj za nadaljnji razvoj projektov, ki bodo praviloma bolj kakovostni in uspešni, saj bodo bolj osmišljeni in celostni, za njimi pa bo stala trdna skupnost povezanih in motiviranih lokalnih deležnikov.

 

Predvidene aktivnosti

Prvi steber projekta je zato vzpostavljanje skupnosti lokalnih deležnikov in oblikovanje partnerstev glede na prepoznane skupne razvojne potrebe. Deležniki se bodo na medsebojnih delavnicah naučili, kako sodelovati oz. bodo sami razvili model sodelovanja lokalnih akterjev v lokalni skupnosti in širše na območju LAS Srce Slovenije. Pri tem so mišljeni princip sodelovanja v skupini, način komunikacije in organizacija sodelovanja, ki jih z eno besedo lahko zajamemo v konceptu dialoga. V dialogu lahko vsak akter prispeva svoje mnenje, je slišan s strani cele skupine, je obravnavan enakovredno in s spoštovanjem, vsak prispeva, kolikor lahko oz. prosi za kar potrebuje, vzpostavlja se razumevanje širše celote, ki presega mnenja in poglede posameznika. V skupnem ustvarjalnem procesu sodelovanja se prebudi skupinska modrost oz. inteligenca, ki prebuja sinergijo in vzpostavlja povezane in koherentne vzorce sodelovanja. Ključno za vzpostavljanje tovrstne strukture je vodenje skupine s strani profesionalnega zunanjega moderatorja, ki je vešč vodenja skupinskih procesov po principu dialoga in osmišljenih pogovorov ter je poznavalec ustreznih paradigem sodelovanja in  grajenja skupnost, ki so že vzpostavljene in globalno uveljavljene (metode facilitiranja skupin – krovna zveza in skrbnik tega pristopa je International Association of Facilitators; medote gostiteljstva / ’hosting’ – krovna zveza in skrbnik tega pristopa je mreža ’Art of hosting conversations that matter’; metoda dialog – izumitelji in raziskovalci – dr. David Bohm, Peter Senge; paradigma skupnosti – Margaret Wheatley, Juanita Brown, David Isaacs idr.). Glede na vrednote in principe, ki jih omenjene paradigme vsebujejo, bi lahko rekli, da gre za proces demokratizacije družbe, na najbolj možen izviren in pristen način, saj gre za popolnoma ’bottom-up’ pristop, ki vključuje pobude in energijo lokalnih deležnikov, ki že delujejo v svojem okolju in ga zato tudi najbolj poznajo. Storitve oz. produkti, ki jih ustvarjajo lokalni deležniki, so tako maksimalno prilagojeni potrebam in priložnostim lokalnega okolja, v primeru povezovanja pa tudi širšega območja LAS.

Drugi steber projekta je opolnomočenje lokalnih deležnikov za pripravo projektov in ustrezno poročanje. Ob prijavah na LAS razpise se izkazuje, da sicer odlična ideja in motiviran lokalni deležnik ali skupina deležnikov ne zna ustrezno pripraviti projekta, torej verbalizirati in ustrezno strukturirati vsebin projekta: cilj, ključne aktivnosti, alternative, ovire, viri, dodana vrednost in vizija projekta; v principu veščine projektnega managementa. Običajno je to povezano že s prvo fazo, v kateri je potrebno strukturirano razmišljanje o vsebini projekta in ustrezno skupinsko / skupnostno sodelovanje in razmišljanje vseh vključenih partnerjev, ki, če ni vzpostavljeno, ne razvije potenciala ideje. Neustrezna struktura in proces priprave projekta se posledično zrcalita tudi v projektni prijavi. Izkazuje se tudi, neodvisno od tega, da deležniki nimajo veščin artikulacije ustreznih struktur za pripravo pisnega predloga projekta, zato je projekt naravnan tudi k pridobivanju tovrstnih veščin.

Tretji steber projekta je namenjen pripravi 4 projektnih idej, ki bodo povezale več lokalnih skupnosti na območju LAS in bodo usklajene z aktualno strategijo lokalnega razvoja LAS. Z udeleženci delavnic bodo razviti reprezentativni projekti, ki bodo vključevali več partnerjev oz. lokalnih deležnikov. Projekti bodo naslavljali skupnostne izzive in potrebe, maksimalno izkoristili potenciale posameznih deležnikov in kot vzvod delovali za pospeševanje razvoja na območju LAS. Izdelana bo celotna projektna struktura, od opredelitve vizije projekta, ciljev, ključnih aktivnosti, virov, časovnega okvirja in nosilcev; torej celotno hrbtenico projekta: od vizije do akcijskega načrta.

Serija 3 delavnic za vsako tematsko področje bo izvedena na širšem območju LAS, vključene bodo vsaj 4 občine LAS (Kamnik, Dol pri Ljubljani, Litija, Šmartno pri Litiji, Lukovica, Moravče). Namen projekta je, da se za vsako tematsko področje vzpostavi osnovna skupina motiviranih lokalnih deležnikov, ki bo predstavljala povezano jedro nosilcev oz. partnerjev izvajanja projektnih aktivnosti ter bo tudi po koncu projekta delovala kot model učinkovitega skupnostnega sodelovanja.

Cilji:

  • Povečanje inovativnosti in kreativnosti
  • Povečanje družbene moči deležnikov
  • Okrepitev lokalne identitete
  • Izboljšanje kakovosti bivanja
  • Izboljšanje znanj in kompetenc podeželskih akterjev
  • Izboljšanje socialnega kapitala
  • Izboljšanje pogojev za delo prebivalcev, posebej ranljivih ciljnih skupin

Glavne dejavnosti za doseganje ciljev:

1. Koordinacija in vodenje projekta:

  • organizacija in vodenje sestankov z zunanjim izvajalcem (vsaj 4); komunikacija z zunanjim izvajalcem; koordinacija in spremljanje izvajanja projektnih aktivnosti; sledenje terminskemu in finančnemu planu operacije;
    preverjanje doseganja rezultatov; vodenje dokumentacije o izvajanju operacije; udeležba na delavnicah z lokalnimi deležniki.

2. Izvedba delavnic z lokalnimi deležniki:
definiranje 4 tematskih področij za oblikovanje 4 partnerstev na območju LAS;

  • priprava nabora potencialnih partnerjev;
  • organizacija 3 delavnic za vsako od tematskih področij, skupno 12 delavnic (priprava vabila in najave delavnice, animacija za udeležbo, najem prostora, pogostitev, moderiranje delavnic, priprava poročila z delavnice);
  • identifikacija potencialnih dodatnih lokalnih deležnikov;
  • izvedba potrošnega materiala za delavnice;
  • izvedba promocijskega materiala.

Rezultati:

  • vzpostavitev in delovanje vstopne Info točke za Tuhinjsko dolino
  • organizirano srečanje turističnih ponudnikov Srca Slovenije
  • pripravljena promocijska mapa s predstavitvijo 12 ključnih turističnih ponudnikov območja
  • vključitev vodenih doživetij v certifikacijsko shemo kolektivne blagovne znamke Srce Slovenije, izvedba javnega poziva ter  izbor Vodenih doživetij na območju Srca Slovenije
  • izvedba motivacijske strokovne ekskurzije za turistične delavce in ponudnike iz območja LAS Srce Slovenije
  • izvedba digitalnih kampanj ter organizacija dogodkov in prireditev za povečanje privlačnosti in prepoznavnosti Tuhinjske doline, občine Kamnik in Srca Slovenije
  • organizacija in izvedba delavnic za otroke

 

Projekt sofinancirata Evropska unija iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republika Slovenija v okviru Programa razvoja podeželja RS 2014–2020.