Srce Slovenije 2021–2027
Razvojna strategija, ki smo jo v LAS Srce Slovenije pripravili v letu 2023 skupaj z našimi lokalnimi prebivalci, je osnova za razvoj območja Srce Slovenije v prihodnjih letih. Strategija opisuje, kaj vse moramo postoriti, da bi ustvarili želeno prihodnost. Predstavlja naše skupne razvojne cilje, s katerimi lahko ustvarimo prostor srečnih in srčnih zgodb, v katerem bomo radi skupaj živeli in ustvarjali prijazno prihodnost za vse prebivalce.
Na podlagi opredeljenih strateških izhodišč bomo s sredstvi iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) in Evropskega sklada za regionalni razvoj (ESRR) podprli projekte upravičencev z območja Srce Slovenije, v katerega se povezujejo občine Dol pri Ljubljani, Kamnik, Litija, Lukovica, Moravče in Šmartno pri Litiji.
Pomemben vidik pri oblikovanju Strategije je bila DODANA VREDNOST PRISTOPA LEADER/CLLD, ki se bo na območju LAS Srce Slovenije odražala skozi izboljšanje socialnega kapitala in krepitvijo lokalnih mrež, vključevanjem različnih skupin lokalnih prebivalcev pri soodločanju o delovanju LAS, upoštevanje lokalnih posebnosti in potreb, zagotavljanje trajnosti projektov in spodbujanje inovativnosti oz. razmišljanja izven ustaljenih okvirjev.
Podprli bomo PROJEKTE upravičencev, ki bodo izbrani preko javnega poziva, projekte LAS Srce Slovenije, in projekte sodelovanja LAS, katerih namen je povezovanje na nacionalni in mednarodni ravni za izmenjavo znanj in dobrih praks.
Naše temeljne usmeritve smo oblikovali v 5 UKREPOV:
UKREP 1 – PODPORA RAZVOJU PODJETNIŠTVA NA PODEŽELJU
Podpora razvoju podjetništva, tako v obliki naložb kot vsebin, bo mogočila ohranjanje in razvoj novih delovnih mest in povečala našo neodvisnost. Več zaposlitvenih možnosti na območju LAS zmanjšuje migracije in prometne zamaške proti večjim mestom (še zlasti Ljubljani) in ustvarja boljše pogoje bivanja za lokalne prebivalce. Novi produkti in storitve spodbujajo lokalno ekonomijo, pospešujejo gospodarsko rast in dvigujejo kvaliteto življenja lokalnih prebivalcev, ugodno vplivajo tudi na ohranjanje identitete prostora in celovit trajnostni razvoj.
UKREP 2 – RAZVOJ TRAJNOSTNEGA TURIZMA
Ukrep se nanaša na načrtno spodbujanje turizma na območju LAS na trajnosten, okolju prijazen način v skladu z nacionalnimi usmeritvami slovenskega turizma. Namen ukrepa je razvijati turistično ponudbo Srca Slovenije in pri tem izkoristiti naravne, kulturne in človeške potenciale območja. Poudarek je na povezovanju, ki izboljšuje kakovost turističnih storitev, povečuje konkurenčnost podeželskega turizma in omogoča celovitejši razvoj Srca Slovenije.
UKREP 3 – RAZVOJ SONARAVNEGA KMETIJSTVA IN LOKALNE SAMOOSKRBE S HRANO
Ukrep se osredotoča na spodbujanje trajnostnih in okolju prijaznih kmetijskih praks med prebivalci območja LAS, ohranjanje biotske raznovrstnosti in naravnih virov ter povečanje samooskrbe lokalne skupnosti s hrano. Spodbuja pridelavo, predelavo in distribucijo lokalno pridelane hrane po kratkih dobavnih verigah in različne oblike biogospodarstva. Vse to prispeva k ekonomski in socialni stabilnosti ter varuje okolje in naravne vire območja LAS.
UKREP 4 – OHRANJANJE OKOLJA IN KULTURNE DEDIŠČINE
Ukrep ima več ciljev, med katerimi so ohranjanje naravnih ekosistemov, vrednotenje kulturne dediščine, trajnostna raba naravnih virov ter ozaveščanje in spodbujanje trajnostnega ravnanja v lokalni skupnosti. Vse to prispeva k ohranjanju lokalne identitete, trajnostnemu razvoju Srca Slovenije in k višji kakovosti življenja lokalnih prebivalcev.
UKREP 5 – KREPITEV LOKALNE SKUPNOSTI
Ukrep spodbuja aktivno sodelovanje in vključevanje vseh prebivalcev (tudi ranljivih ciljnih skupin), razvoj podpornih storitev za življenje, krepitev lokalnih družbenih mrež ter organizacijo dogodkov in dejavnosti, ki spodbujajo povezovanje in skupnostni duh na območju LAS. Vključuje oblikovanje partnerstev, izvedbo dogodkov in skupnih projektov, skupnostne prostore, kot so vrtovi, lokalni trgi, kulturni domovi, igrišča, sprehajalne poti itd. Pri tem spodbuja tudi uporabo sodobnih IKT.