Novice

V sklopu nacionalne kampanje EU projekt, moj projekt 2024 smo v petek, 13. 9. 2024, v LAS Srce Slovenije skupaj s Centrom za zunanjo ureditev, kot finalisti peto uvrščenega projekta Lesarius – Izkusi – Ustvarjaj – Spoštuj!, pripravili poseben dogodek na Veliki Preski, kjer so obiskovalci na interaktiven način spoznali muzejsko drevesnico, igralnico in delavnico, ki so del 7-čutnega muzeja Lesarius.

Obiskovalcem so predstavili projekt, katerega glavni namen je ohranjanje in predstavitev slovenske lesarske dediščine. Muzej je nastal na podlagi bogate lokalne dediščine obdelave lesa. Vsebinsko postavitev muzeja so omogočili podatki, ki so jih partnerji v projektu zbrali o lesarskih obrteh kolarja, sodarja, mizarja, tesarja, pletarja, strugarja in rezbarja. Muzej združuje lokalno dediščino obdelave lesa s sodobno tehnologijo.

Vodniki so obiskovalcem na poučen in zabaven način približali bogate muzejske vsebine. Seznanili so se s kolarstvom, sodarstvom, mizarstvom, tesarstvom, pletarstvom, strugarstvom in rezbarstvom – z rokodelskimi panogami, ki danes vse bolj izumirajo. Lahko so se preizkusili v rokodelskih veščinah z mizarskim in drugim orodjem.

Na dogodku je družina Kos predstavila razvoj podjetja in tesno povezavo z lokalno skupnostjo na Polšniku. Obiskovalci so se seznanili tudi z inovativno idejo o vetrnih orglah, ki predstavlja nov inovativen projekt, ki bo v kraj pripeljal nove ideje in obiskovalce. Jože Kos, gonilna sila podjetja, je obiskovalce pozval k sajenju dreves za prihodnost, saj število dreves z leta v leto upada.

Dogodek ni bil namenjen le odraslim – za najmlajše so pripravili z lesom povezane miselne in družabne igre ter ustvarjalne delavnice. Vsi udeleženci so ob bogatem programu odkrili nekaj novega in še bolj začutili pomen dreves ter lesa, ki je nepogrešljiv del naše dediščine.

Zaokrožila ga je odlična lokalna pogostitev, za katero sta poskrbela Andreja in Polde Kovač iz Ekološke kmetije Vovše.

Projekt Lesarius je dokaz, kako lahko z inovativnostjo, sodelovanjem in spoštovanjem tradicije ohranjamo kulturno dediščino, hkrati pa ustvarjamo priložnosti za prihodnje generacije. Lesarius je tudi dokaz, kako lahko z evropskimi sredstvi, ki prihajajo na slovensko podeželje preko lokalnih akcijskih skupin, oživljamo lokalna znanja in jih nadgrajujemo s sodobnimi pristopi!

Obiščite Lesarius in doživite unikatno izkušnjo!

Izvedbo dogodka je sofinanciralo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.