Novice

V sredo, 18. septembra 2024, smo se zbrali ob 10. uri zjutraj pri glavnem izviru Kamniške Bistrice na dogodku, ki je bil del serije predstavitvenih dogodkov zmagovalnih projektov nacionalnega natečaja za EU projekt, moj projekt 2024. Pohod po čudoviti naravi Kamniško-Savinjskih Alp je bil namenjen ozaveščanju o pomembnosti ohranjanja naravnih voda in trajnostnega razvoja. Udeležencem smo želeli predstaviti tudi, kako z evropskimi sredstvi, ki prihajajo na območje Srca Slovenije preko lokalne akcijske skupine, prispevamo k ohranjanju narave in trajnostnemu razvoju območja Kamniško-Savinjskih Alp.

Sončno vreme z rahlo jutranjo meglico je ustvarilo čudovite pogoje za pohod. Udeleženci smo se z Markom Petkom iz Planinskega društva Kamnik podali po delu Koželjeve poti, ki je svoje ime dobila po kamniškem slikarju in planincu Maksu Koželju. Pot nas je vodila skozi gozd ob desnem bregu struge reke Kamniške Bistrice, vse do petih izvirov izvirske vode.

Gorski vodnik Marko Petek o Kamniško-Savinjskih Alpah

Gorski vodnik Marko Petek o Kamniško-Savinjskih Alpah

Prvi postanek smo naredili pri Kraljevih studencih, ob katerih smo se lahko osvežili z naravno pitno vodo. Ob tem sta člana Jamarskega kluba Kamnik – Rajko Slapnik in Vido Kregar – predstavila značilnosti tukajšnjih naravnih voda, samo pa smo si lahko vodo nalili v stekleničke in jo okusili v njenem najbolj prvinskem okusu.

O podzemnih izvirskih vodah, ki pridejo na plan v Kraljevih studencih, je spregovoril Rajko Slapnik, Jamarski klub Kamnik.

O podzemnih izvirskih vodah, ki pridejo na plan v Kraljevih studencih, je spregovoril Rajko Slapnik, Jamarski klub Kamnik.

Vido Kregar iz Jamarskega kluba Kamnik, eden glavnih zaščitnikov izvirskih naravnih voda v Kamniško-Savinjskih Alpah

Med pohodom smo občudovali bogato rastlinstvo, ki prispeva k čarobnosti tega območja, in vstopili v sotesko Veliki in Mali Predaselj. Ta izjemni naravni fenomen, kjer reka vrezana globoko v skalo tvori ozek prehod, ni pustil nikogar ravnodušnega. Na tem mestu smo imeli tudi malico iz nahrbtnikov, za katero so poskrbeli na Eko kmetiji Vovše, na kateri se ukvarjajo z vzrejo ovc.

Postanek v soteski Predaselj

Eko malica za udeležence pohoda

Eko malica za udeležence pohoda

Ustavili smo se še pri Malem izvirku, kjer smo ponovno okusili izjemno čisto vodo, in se spoznali še z podzemnimi izvirskimi polži, ki živijo le v najbolj čistih izvirih.

Podzemni izvirski polži - živi pričevalci čistosti izvirov

Podzemni izvirski polži – živi pričevalci čistosti izvirov

Našo pot smo nadaljevali do izvira Kamniške Bistrice. Ta izvir je naravna vrednota državnega pomena in eden izmed bolj obiskanih krajev v Sloveniji. Njegova hladna in kristalno čista voda privablja številne obiskovalce, med katerimi se nekateri radi tudi na hitro potopijo v ledeno mrzlo vodo. Ob tem je pomembno poudariti, da kopanje v izviru škodljivo vpliva na mikrobiološko sestavo vode in uničuje občutljivo ekosistemsko ravnovesje.

Na glavnem izviru Kamniške Bistrice

Na glavnem izviru Kamniške Bistrice

Naša pasja spremljevalka Lili obožuje vodo, tako kot mi.

Naša pasja spremljevalka Lili obožuje vodo, tako kot mi.

Pohod je trajal približno tri ure. Več udeležencev je presenečeno izjavilo, da so bili že večkrat ob Kamniški Bistrici, a še nikoli na tej poti in da tudi niso poznali vseh izvirov Kamniške Bistrice, ki so na tako majhnem območju in tako lahko dosegljivi. Dogodek je bil odlična priložnost za druženje in spoznavanje naravnih bogastev Kamniško-Savinjskih Alp.

Izvedbo dogodka je sofinanciralo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Del udeležencev in pogled na Kamniško-Savinjske Alpe

Del udeležencev in pogled na Kamniško-Savinjske Alpe