Mokrišča so ena najbolj ogroženih in najhitreje izginjajočih življenjskih okolij. Z namenom njihovega varovanja in ozaveščanja javnosti so se občine Mengeš, Vodice, Medvode in Trzin združile v projektu Zgodbe naših mokrišč, ki letos tekmuje na nacionalnem natečaju za Naj EU projekt 2025.
Projekt ne prispeva le k ohranjanju narave, ampak tudi k naši skupni prihodnosti. Mokrišča imajo ključno vlogo pri zagotavljanju čiste vode in zraka ter ohranjanju biotske raznovrstnosti. So nepogrešljivi ekosistemi, ki pomagajo pri zadrževanju vode, preprečevanju poplav in skladiščenju ogljika.
Projekt prispeva k izboljšanju stanja lokalnih mokrišč z naravovarstvenim statusom in k ureditvi manjše infrastrukture za opazovanje in doživljanje narave. Prek dogodkov, delavnic in izobraževanj za lokalne vodnike ter z obsežnim promocijskim materialom so soustvarjalci projekta poskušali vpivati na zavedanje krajanov in obiskovalcev o pomenu tovrstnih ekosistemov. Posebej so poskušali nagovoriti učence lokalnih šol.
V projekt sta vključeni dve območji občine Mengeš: Dolina pod Ručigajem, znana kot mokrišče Planik, in Pahliški bajer, ki leži na meji z občino Vodice. Na mokrišču Planik so posebej spremljali stanje redke rastline, Loeselove grezovke. V okviru projekta so pripravili načrt in izvedli košnjo tega območja. Na Pahliškem bajerju so postavili informacijske table o bajerju in mokriščih. Poleg tega so bila v projekt vključena še naslednja mokrišča: Frnihtov bajer v Trzinu, Hraški mlaki v Medvodah in potok Poljšak v Vodicah. Pri projektu je sodeloval tudi Zavod za varstvo narave.
S projektom Zgodbe naših mokrišč partnerji ne le varujejo vodne ekosisteme, temveč tudi dvigujejo zavest o njihovi vrednosti in pomenu za prihodnje generacije. Ohranjanje biotske pestrosti predstavlja eno izmed ključnih področij, ki jih lokalne akcijske skupine naslavljamo s svojimi strategijami po širšem območju Slovenije.
Povezava na natečaj: https://evropskasredstva.si/eu-projekt-moj-projekt-2025/
Foto: www.domzalske-novice.si, Jože Vahtar