Estonski čebelarji so v sodelovanju z raziskovalci razvili inovativno DNK metodo za analizo medu, ki omogoča pregled botanične sestave medu ter natančno preverjanje izvora in pristnosti medu. Projekt, poimenovan »Pristen med se sreča s tehnologijo DNK« (Authentic Honey Meets DNA Technology), je bil financiran iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EAFRD) in je postavil nove standarde za zagotavljanje kakovosti medu.
Med je namreč eno najbolj pogosto ponarejenih živilskih izdelkov, saj se »sintetični med« pogosto prodaja po nižjih cenah kot pravi med. Do zdaj so bile težava pomanjkljive analitične metode, ki včasih niso prepoznale, ali gre za pravi med ali ne. Projekt pa je predstavil nove analitične pristope, ki omogočajo celovit vpogled v sestavo medu, kar prispeva k pošteni in pregledni konkurenci na trgu medu.
Metoda DNK metagenomske analize omogoča natančno analizo celotnega spektra organizmov, ki so prisotni v medu. Analiza razčleni na desetine milijonov zaporedij DNK iz tisočih vrst in ustvari edinstven DNK profil za vsak vzorec medu – »prstni odtis«, ki ga ni mogoče zlorabiti. Ta visoko kompleksni in naravno ustvarjeni profil omogoča zaznavanje pristnosti in izvora medu. Z DNK analizo je možno spremljati tudi bolezni in parazite pri čebelah, kar pomaga preprečiti gospodarske izgube.
V projekt so bili vključeni različni deležniki, od čebelarjev in čebelarskih organizacij do podjetij, povezanih s prodajo medu, raziskovalnih organizacij na področju čebelarstva v Estoniji in drugih državah, univerzitetnih raziskovalcev, laboratorijev za testiranje in tudi ministrstev ter oblikovalcev politik.

V okviru projekta je bilo pregledanih preko 600 vzorcev medu.
Ključne dejavnosti projekta so poleg razvoja metode DNK analize medu zajemale tudi obsežno zbiranje in analizo vzorcev medu, vzpostavitev referenčne baze genetskih podatkov ter izobraževanje in prenos znanja. Raziskovalci so ta znanja delili s čebelarji in drugimi deležniki prek seminarjev, medijskih objav in predstavitev, s čimer so širili ključna spoznanja in izboljšali prakse v čebelarstvu. Posebnost projekta je, da predstavlja pionirja na področju inovativne tehnologije, saj je uspešno prilagodil metode na osnovi DNK, prvotno razvite za medicino, za analizo hrane.
Rezultat projekta je komercialno dostopna DNK analiza medu, ki ustreza potrebam čebelarjev, potrošnikov in vseh vključenih strani. Ta inovativna storitev spodbuja pošteno trgovanje, zagotavlja zaščito čebel in omogoča natančne informacije o sestavi medu, kar povečuje zaupanje potrošnikov v kakovost izdelka. Poleg tega je projekt pomembno prispeval k razvoju čebelarstva in podeželskih gospodarstev, saj je omogočil boljše laboratorijske zmogljivosti in ustvaril obsežne podatke.

Ekipa, ki je opravila testiranje DNK medu: Hindrek Teder, Kaarel Krjutškov in Kairi Raime.
Komercialna storitev DNK testiranja medu je zdaj na voljo vsem (https://mda-test.com/) in ponuja rešitev za zagotavljanje pristnosti medu na globalnem trgu. Ta estonski primer dobre prakse je lahko navdih tudi za čebelarje in raziskovalce v Sloveniji. Preplet znanosti, tehnologije in sodelovanja je ključ do trajnostnega razvoja podeželja, zaščite čebel in izboljšanja kakovosti prehranskih izdelkov.
Uspešnost projekta »Pristen med se sreča s tehnologijo DNK« kaže, kako lahko evropska sredstva podpirajo inovacije, ki imajo daljnosežen pozitiven vpliv na lokalne skupnosti in okolje.
Kairi Raime, vodja metagenomike hrane pri estonskem Kompetenčnem centru za zdravstvene tehnologije: “Naša DNK analiza omogoča spremljanje, med drugim, 20 najpomembnejših patogenov ali parazitov čebel z uporabo medu. Smo edinstveni na svetu: tako celovite analize ni mogoče naročiti nikjer drugje.”
Vir: EU CAP