Novice

V ruralnih območjih Nemčije je projekt Na-Tür-lich Dorf postal vzorčni primer, kako lahko lokalne skupnosti z majhnimi koraki pomembno prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti in varstvu okolja.

Projekt, ki je povezal dve lokalni akcijski skupini (Region Eifla in Region Zülpicher Börde) in ga financiral program LEADER, je prebivalce Severnega Porenja motiviral in opolnomočil, da so razvili in izvedli več manjših projektnih idej. Ti majhni projekti so bili del celotne strukture velikega projekta „Na-Tür-lich Dorf” in so prispevali k izboljšanju okolja v katerem živijo.

Projekt Na-Tür-lich Dorf je bil leta 2022 prepoznan za enega najboljših EU projektov v kategoriji Zelena prihodnost, ta pa se je razvil iz projekta DorfBioTop!, ki je bil pred leti prav tako nagrajen. DorfBioTop! je nastal kot odgovor na vse bolj očitno izginjanje naravnih habitatov v nemških vaseh, kjer so bogati vrtovi, gnezdišča za ptice, sadovnjaki, naravna travišča in pašniki postopoma izginjali ter bili nadomeščeni s sterilnimi, kamnitimi površinami. Te spremembe so negativno vplivale na lokalno biodiverziteto. Hkrati se je povečal trend preoblikovanja vasi v spalna naselja, kjer ljudje niso več tako povezani z naravo. Projekt „Na-Tür-lich Dorf” je nadgradil prizadevanja svojega predhodnika s ciljem obnoviti naravne habitate ter povezati lokalno skupnost z njihovim naravnim okoljem.

Projekt „Na-Tür-lich Dorf” je bil zasnovan, da zaščiti in spodbuja upadajočo biotsko raznovrstnost ter lokalne naravne vire, zato je prebivalce spodbudil, da z lastnimi idejami razvijejo manjše projekte, ki bi koristili njihovemu okolju. Brezplačno strokovno svetovanje in podpora pri dostopu do razpoložljivih projektnih sredstev sta pomagala lokalnim akterjem strokovno izpeljati svoje projektne zamisli, kar je bil ključni element uspeha projekta.

Projekt je temeljil na nizu majhnih, lokalnih projektov, razširjenih po celotnem projektnem območju, ki je zajemal 370 kvadratnih kilometrov. Prebivalci in lokalne institucije so prejeli materiale za sajenje cvetličnih pasov, divjih travnikov, domačih trajnic, grmov in sadnih dreves. Postavljene so bile gredice grmovnic, v vrtcih in osnovnih šolah so postavili hotele za žuželke ter gnezdilnice za ptice in netopirje.

Poleg tega so bili podprti pilotni projekti, kot so ozelenitev streh in fasad. Posebno pozornost so namenili tudi izobraževalnim aktivnostim za otroke, vključno s praktičnimi delavnicami, kot je tradicionalna košnja s koso in igrive učne aktivnosti o življenjskih ciklih dvoživk, polžev in žuželk. V okviru projekta so bila izvedena tudi številna spletna predavanja, ki so bila zelo dobro obiskana. Poleg tega so potekali ekološki sprehodi po vaseh, kjer so predstavljali dobre prakse ohranjanja narave. 

Rezultati projekta „Na-Tür-lich Dorf” so bili izjemni. Več kot 2.000 ljudi je bilo neposredno vključenih v aktivnosti. V enem izmed okolišev je bilo izvedenih več kot 100 mikroukrepov. Prebivalci so tekom projekta pridobili nova znanja in zavedanje o pomenu varstva narave in svoje navdušenje širili naprej. Projekt je vzpostavil tudi trajnostna partnerstva z okoljskimi organizacijami, kar zagotavlja nadaljevanje aktivnosti tudi po zaključku projekta. Podobne pobude so se že začele pojavljati v drugih skupnostih, navdihnjene z uspehom tega projekta.

Projekt „Na-Tür-lich Dorf” je odličen primer, kako lahko majhne pobude v lokalnih skupnostih prinesejo velike spremembe na področju ohranjanja biotske raznovrstnosti in varstva okolja. S spodbujanjem sodelovanja, širjenjem znanja in zagotavljanjem podpore je ta projekt pokazal, kako lahko lokalne skupnosti s skromnimi viri dosežejo pomembne rezultate. To je vzorčni model, ki bi ga lahko zlahka prilagodili tudi v drugih krajih, ki želijo prispevati k ohranjanju narave na lokalni ravni.

 

VIR: ENRD